Περίπατος για την Εθνική στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ!!!

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ μπήκε με το... δεξί στο Παγκόσμιο κύπελλο και δεν επέτρεψε στη Σενεγάλη να την απειλήσει. Το ματς είχε, ουσιαστικά, τελειώσει στο ημίχρονο όταν η Ελλάδα προηγήθηκε με 45-17! Το τελικό 87-64 ήρθε εύκολα για τους παίκτες του Κατσικάρη οι οποίοι αντιμετωπίζουν την Κυριακή τις Φιλιππίνες. Ρεκόρ καριέρας στην Εθνική έκανε ο Καϊμακόγλου....

Η Εθνική ομάδα ήταν το φαβορί κόντρα στη Σενεγάλη και το απέδειξε με εμφατικό τρόπο. Από την αρχή του αγώνα έπαιξε εξαιρετική άμυνα ενώ στην επίθεση είχε πολλούς πρωταγωνιστές. Ο Βασιλειάδης απειλούσε από μακριά, ο Μπουρούσης έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τη ρακέτα και η διαφορά ανέβηκε γρήγορα σε διψήφια τιμή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καϊμακόγλου πήρε... φωτιά και με συνεχόμενα τρίποντα έβαλε τις βάσεις της νίκης. Η διαφορά έφτασε στους 28 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου!

Οι παίκτες του Κατσικάρη μπήκαν πολύ χαλαρά στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν λάθη και η Σενεγάλη με σερί 13-0 μείωσε στους 20 πόντους. Η απάντηση ήταν άμεση και ο αγώνας πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Καϊμακόγλου ξεκίνησε με 5/5 τρίποντα και ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους και 6/8 έξω από τα 6.75, κάνοντας ρεκόρ στην Εθνική ομάδα. Πολύ καλή εμφάνιση από Αντετοκούνμπο και Βασιλειάδη. Ο Κατσικάρης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τον Ζήση ο οποίος ήταν ο μόνος από τους Έλληνες που δεν σκόραρε.

Την Κυριακή στις 21.00 η Εθνική αντιμετωπίζει τις Φιλιππίνες.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64

Ελλάδα: Μάντζαρης 8 (2/3 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (7 ριμπάουντ), Βασιλειάδης 13 (3/6 τρίποντα), Καλάθης 4 (5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (3/5 σουτ), Καϊμακόγλου 20 (6/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 11 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5, Ζήσης.