Ο μαθητής νίκησε τον δάσκαλο – Νίκη Παναθηναϊκού, συγκίνηση Ομπράντοβιτς

Σε ένα συγκινησιακό κλίμα λόγω της επιστροφής του Ομπράντοβιτς στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός πήρε τον “τελικό” με την Φενέρμπαχτσε (76-67), αλλά και την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας. Καταπληκτικός ο Μπράμος με 7/8 τρίποντα.

Κάνοντας ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια και παρά τις απουσίες των Κάρι και Γκιστι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Φενέρμπαχτσε και να γίνει φαβορί για την τρίτη θέση του ομίλου.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 6-14, όμως ο Παναθηναϊκός γρήγορα επέβαλλε τον ρυθμό που τον βολεύει και επέστρεψε στο σκορ. Μάλιστα χάρη στην εξαιρετική παρουσία των Ράιτ και Μπατίστ και φυσικά του.... πολυβόλου Μπράμος κατάφερε να πάει με προβάδισμα στο ημίχρονο (41-37).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Φενέρ να κάνει ένα σερί 6-0 και να παίρνει ξανά τα ηνία στο σκορ, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά ο Διαμαντίδης ανέβασε την απόδοση, ο Μπράμος πήρε το... όπλο του και η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +15 (68-53) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Η Φενέρ προσπάθησε να αντιδράσει, τουλάχιστον να υπερασπιστεί το +5 για την ισοβαθμία, αλλά δεν κατάφερε.

Στη βαθμολογία του Ε' ομίλου, η Μπαρτσελόνα έχει 10-0 και ένα ματς λιγότερο (παίζει την Παρασκευή 21/3 με τη Μάλαγα), η Αρμάνι έχει 7-3 (και ένα ματς λιγότερο, παίζει την Παρασκευή 21/3 με την Αναντολού Εφές), ο Παναθηναϊκός έφτασε τα 6-5, η Μάλαγα έχει 5-5, η Φενέρ 5-6, ο Ολυμπιακός 4-6 (και ένα ματς λιγότερο, καθώς παίζει με τη Λαμποράλ Κούτσα την Παρασκευή 21/3), η Αναντολού Εφές 2-8 και η Λαμποράλ Κούτσα 2-8.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 41-37, 58-49, 76-67

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 23 (7/8 τρίποντα), Μπατίστ 2 (7 ριμπάουντ), Φώτσης 10 (9 ριμπάουντ), Ούκιτς 8 (1), Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντιδης 15 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (1), Ράιτ 10

Φενέρμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 6, Τζάκσον 7, Ονάν 7 (1), Μπιέλιτσα 9 (7 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου, Κλέιζα 9 (1), Σέκουλιτς 2, Ζόριτς 4, Μπογκντάνοβιτς 10, Πρέλτζιτς 13 (1)