Ο υπερόπτης Ολυμπιακός πήρε σκληρό μάθημα με 30 πόντους από την Αρμάνι.

Απίστευτη καθίζηση του Ολυμπιακού στο Φόρουμ του Μιλάνου. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το χειρότερο ματς της σεζόν και έχασαν με το βαρύ 81-51 από την Αρμάνι η οποία γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τη συμπλήρωση 78 χρόνων ιστορίας. "Βομβαρδισμός" έξω από τα 6.75 με τον Λάνγκφορντ να τελειώνει το ματς με 29 πόντους.
O Ολυμπιακός πήγε αήττηττος στην Ευρωλίγκα στο Μιλάνο και έφυγε με μία πολύ βαριά ήττα στις αποσκευές του. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους πρωταθλητές Ευρώπης που έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -7 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έπαθαν ολική καθίζηση.

Είχαν 16% στα τρίποντα, 37% στα δίποντα ενώ δέχτηκαν 8 τάπες και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Τα στατιστικά λένε τη μισή αλήθεια αφού η άλλη μισή είναι ότι οι παίκτες της Αρμάνι είχαν τεράστιο κίνητρο και το έδειξαν στην άμυνα. Μία ομάδα που δεν είναι γνωστή για την αμυντική της συμπεριφορά θα μπορούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό κάτω από τους 50 πόντους (στο τέλος χαλάρωσε και οι ερυθρόλευκοι έβαλαν κάποιους πόντους).

Κι όμως το ματς είχε ξεκινήσει φυσιολογικά. Οι δύο ομάδες έκαναν μικρά σερί, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στην πρώτη περίοδο όμως επέτρεψε στην Αρμάνι να τρέξει ένα 12-0 και να τον προσπεράσει. Το ημίχρονο έκελισε στο 39-32.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν σαν να μην βγήκαν στο δεύτερο. Τα συνεχόμενα τρίποντα της Αρμάνι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 και οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν μπορούσαν να βρουν λύση. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +23 (63-40) με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει 8 πόντους.

Στα πρώτα 6 λεπτά της τελευταίας περιόδου οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν σκόραραν και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους. Η ήττα είναι βαριά, αλλά είναι μόλις η δεύτερη αγωνιστική του TOP 16 και ο Ολυμπιακός που ήταν αήττητος μέχρι τώρα θα προσπαθήσει να ξαναβρεί το δρόμο του. Άλλωστε δεν είναι μακριά η προηγούμενη Παρασκευή όταν σημείωσε 95 πόντους κόντρα στην Φενέρ.

Η Φενέρ έχασε από την Μπαρτσελόνα με 76-73 στην Τουρκία και οι Καταλανοί αντιμετωπίζουν την επόμενη εβδομάδα τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Είναι εξαιρετικά κρίσιμο το ματς για τους ερυθρόλευκους και για βαθμολογικούς αλλά, κυρίως, για ψυχολογικούς λόγους.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51.

Αρμάνι Μιλάνο: Τσερέλα 5, Μέλι 3, Χάκετ 17, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 29 (5/6 τρίποντα), Σάμιουελς, Ουάλας 2, Λαουάλ 10 (9 ριμπ., 5 τάπες), Μος 2, Τζέρελς 13, Τουρέ.

Ολυμπιακός: Ντάνστον 3, Σπανούλης 8 (4/13 σουτ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Περπέρογλου 3 (1/6 σουτ), Σλούκας 7 (2/6 σουτ), Κόλινς, Σίμονς 6, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12 (6/17 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης 7 (3/6 σουτ), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 5 (1/7 σουτ).